× HomeAbout usAdvertisementContact us
Somali PM releases list of federal and state poll teams 
Africa

Somali PM releases list of federal and state poll teams 

Somali Prime Minister Mohamed Hussein Roble has released the final list of federal and state-level electoral teams which will supervise the upcoming parliamentary and presidential elections. The office of the Prime Minister published the names of the Federal Indirect Elections Team (FIET) and Federal Dispute Resolution Mechanism which comprises of 46 members. A team of three members in each state will deal will disputes arising from the elections slated for August this year. ''In reference to the outcome of National Consultative Summit btw FGS &FMS concluded in Mogadishu on 27 May, the Prime Minister of the Federal Government of Somalia H.E @,has issued on Saturday the final list of election committees deeply reviewed including Federal & State-levels,'' Somali government spokesman Mohamed Moalimuu said in a tweet. Read below names of federal and state-level electoral teams  FEDERAL INDIRECT ELECTIONS TEAM (FIET) 1. Mohamed Muuse Mohamuud 2. Mowliid Mataan Salaad 3. Mohamed Hasan Mohamed 4. Faadumo Mohamed Abdullaahi 5. Abdiwel Mohamud Ilmi 6. Abdirahiin Abdiasiis Adam 7. Aasho Abuukar Qaasim 8. Dr.Sadiyo Hasan Hussein 9. Ali Hasan Ibraahim 10. Saido Mohamed Mus’id 11. Mohamed Adan Osman 12. Faaduma Abdirisaaq Sheikh Iise 13. Abdishakuur Daa’uud Mohamed 14. Ahmed Mohamed Dagaal 15. Abd ijabaar Abdullaahi Faarah 16. Ali Mohamud Mohamed 17. Yusuf Mohamed Kheyr 18. Muse Geelle Yusuf 19. Sa’id Abshir Ilmi 20. Abdiasis Udan 21. Haawa Haaji Mohamed Malindi 22. Liibaan Ahmed Hasan 23. Abdiaziz Abdiraman Yusuf 24. Abdinaasir Mohamed Guled 25. Mahad Omar Abdi FEDERAL DISPUTE RESOLUTION TEAM
  1. Ahmed Said Samatar
  2. 2. Mohamed Faarah Hirsi
  3. 3. Ali Mohamuud Faarah (Ali Zeko)
  4. 4. Nimo Ahmed Abdi
  5. 5. Mohamed Aweys Mohamed
  6. 6. Abdulqaadir Hussein Abdi
  7. 7. Abdullaahi Abyan Nuur
  8. 8. Hussein Laki Mohamed Mohamuud
  9. 9. Saaqo Aadan Mohamed
  10. 10. Mohamed Iise Haybe
  11. 11. Adnaan Mohamed Abdalla
  12. 12. Mohamed Ibrahim Barre
  13. 13. Abdi Mohamed Sheikh
  14. 14. Burhaan Ilmi Hirsi
  15. 15. Yasmiin Mohamuud Abdi Haamud
  16. 16. Warfaa Mohamed Jaamah
  17. 17. Ahmed Yuusuf Mohamuud
  18. 18. Ayaan Abdirahmaan Mohamud
  19. 19. Mustafa Mahalin Ali Salaad
  20. 20. Sahra Hasan Mohamud
  21. 21. Mohamed Omar MohamuudSTATE INDIRECT ELECTIONS TEAM (SIET)
HIRSHABELLE
  1. Ahmed Hasan Diini
  2. 2. Haliimo Mohamed Osmaan
  3. 3. Mohamed Hseen Eynte
  4. 4. Hamdi Mohamuud Osmaan
  5. 5. Yusuf Ali Mahad
  6. 6. Hamdi lsaaq Hasan
  7. 7. Abdi Sheikh Ali Salaad
  8. 8. Abdira’uf Mohamed Abdiwali
SOUTH WEST
  1. Yuusuf Abdulqaadir Mohamed
  2. 2. Nuradiin lbraahim Adan Saney
  3. 3. Abdulaahi Abdulmadalib lbraahim
  4. 4. Shukri Haaji Aadan
  5. 5. Hamdi Mohamed Omar
  6. 6. Mohmed Mohamuud Mohamed
  7. 7. Mohamed Abdulaahi lsaaq
  8. 8. Farhiyo Mohamed Yuusuf
PUNTLAND
  1. Abdikariim Muuse Mohamuud
  2. 2. Muuse Abdulqaadir Duale
  3. 3. Ahmed Abdi Mohamuud
  4. 4. Eynaanshe Yuusuf Husein
  5. 5. Aydaruus Axmed Faarax
  6. 6. Abdirisaaq Cabdulle Faarah
  7. 7. Farhiya Husein Mohamuud
  8. 8. Anab Haaji Salebaan Warsame
GALMUDUG
  1. Mahad Abdullahi Mohamud
  2. 2. Mohamed Daahir Guuleed
  3. 3. Abdirahmaan lsmaaiil Shire
  4. 4. Mohamed Qaasim Mohamuud
  5. 5. Yahye Osmaan Gedi
  6. 6. Mohamed Ahmed Nuur
  7. 7. Mohamed Abdirahmaan Abdullaahi
  8. 8. Ansar Mohamed Rooble
JUBALAND
  1. Siyaad Mohamed Mursal
  2. 1. Abdiqadir Mohamud Dhaqane (Jaylani)
  3. 2. Ahmed Abdi Nuur
  4. 3. Samsam Faarah Abukar
  5. 4. Mohamed Osmaan Gaab
  6. 5. Ibraahim Aadan Ibraahim
  7. 6. Ahmed Yuusuf Maxamed
  8. 7. Abukar Nuur Abdi
SOMALILAND
  1. Khadar Hariir Husein
  2. 2. Sundus lbraahim Ali
  3. 3. Mohamed Ali Abdullaahi
  4. 4. Mohamed Abdullaahi Jirde
  5. 5. Suleybaa n Eydiid Osmaan
  6. 6. Ahmed Hussein Isse
  7. 7. Najiib Husein Samaale
  8. 8. Abdishakuur Abiib Hayir
  9. 9. Jaamah Omar Ali
  10. 10. Sagal Abdullaahi Mohamed
  11. 11. Amal Mustafe MuuseDISPUTE RESOLUTION COMMITTEE
JUBBALAND
  1. Abdullaahi Jaamah Hiirad
  2. 2. Ahmed Mohamed Hussein
  3. 3. Abdi Jaamah Hasan
SOUTH WEST
  1. Abdullaahi Hasan Aadan
  2. 2. Sa’id Sheikh Abdi Osmaan
  3. 3. Mohamed Abdullahi Sheikh Hasan
HIRSHABELLE
  1. Aamino Abdullaahi Osmaan
  2. 2. Abdisalam Mohamed Haji Ise
  3. 3. Mohamed Mukhtar Ali.
PUNTLAND
  1. Mukhtaar Abdullaahi Artan
  2. 2. Mohamed Asyr Abdulle.
  3. 3. Salaad Hareed Ali
GALMUDUG 1. Mohamed Hussein Mohamed 2. Ahmed Hussein Shire 3. Kamaal Salaad Hasan